Najważniejsze zasady murowania ścian budynku

Najważniejsze zasady murowania ścian budynku

Budowa domu jest niezwykle pracochłonna, a wykonanie wszystkich niezbędnych prac wymaga zachowania szczególnej dokładności i staranności. Dotyczy to także najważniejszej części budynku, czyli jego ścian zewnętrznych. Można w tym celu wykorzystać różne techniki, ale tradycyjne sposoby murowania wciąż cieszą się największą popularnością. Używa się też różnych materiałów, pustaków lub cegieł, a od nich bezpośrednio zależy wybór techniki murowania oraz parametry, jakie będzie miała postawiona ściana.

Ściany stawia się zawsze na odpowiednio zaizolowanych fundamentach, a pierwsza warstwa muru musi zostać położona na klasycznej zaprawie, warstwie o grubości 2-3 cm. Pozwala to na zniwelowanie wszelkich nierówności fundamentów, a uzyskane idealne wypoziomowanie znacznie ułatwi dalszą pracę. Kolejnym krokiem jest tzw. wyprowadzenie narożników zewnętrznych. Wykonuje się w nich otwory w dokładnie wyznaczonych miejscach, a między nimi na osadzonych gwoździach, rozpina sznurek murarski, dzięki czemu łatwo będzie utrzymać poziom na wszystkich murowanych ścianach. Kolejne ich warstwy układa się na odpowiednio dobranej zaprawie, najczęściej tradycyjnie sporządzonej z cementu, wapna, piasku oraz wody na placu budowy przy użyciu znanej wszystkim betoniarki. Warto poczekać z położeniem kolejnej warstwy, aż zwiąże zaprawa poprzedniej, co pozwoli uniknąć odkształcenia pod wpływem ciężaru kolejnych kładzionych elementów muru.

Z racji, że ściany zewnętrzne budynku muszą przenosić znaczne obciążenia z dachu oraz stropów, powinny być postawione idealnie pionowo, z niezwykle małym marginesem dopuszczalnego błędu. Trzeba zadbać również o ich wypoziomowanie w każdym ułożonym rzędzie, dzięki czemu oddziałujące z góry siły będą zawsze rozprowadzane równomiernie, nie powodując uszkodzenia czy wręcz zawalenia konstrukcji budynku.

Brak komentarzy

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *