Najważniejsze zasady murowania ścian budynku

Budowa domu jest niezwykle pracochłonna, a wykonanie wszystkich niezbędnych prac wymaga zachowania szczególnej dokładności i staranności. Dotyczy to także najważniejszej części budynku, czyli jego ścian zewnętrznych. Można w tym celu wykorzystać różne techniki, ale tradycyjne sposoby murowania wciąż cieszą się największą popularnością. Używa się też różnych materiałów, pustaków lub cegieł, a od nich bezpośrednio zależy wybór techniki murowania oraz parametry, jakie będzie miała postawiona ściana.

Ściany stawia się zawsze na odpowiednio zaizolowanych fundamentach, a pierwsza warstwa muru musi zostać położona na klasycznej zaprawie, warstwie o grubości 2-3 cm. Pozwala to na zniwelowanie wszelkich nierówności fundamentów, a uzyskane idealne wypoziomowanie znacznie ułatwi dalszą pracę. Kolejnym krokiem jest tzw. wyprowadzenie narożników zewnętrznych. Wykonuje się w nich otwory w dokładnie wyznaczonych miejscach, a między nimi na osadzonych gwoździach, rozpina sznurek murarski, dzięki czemu łatwo będzie utrzymać poziom na wszystkich murowanych ścianach. Kolejne ich warstwy układa się na odpowiednio dobranej zaprawie, najczęściej tradycyjnie sporządzonej z cementu, wapna, piasku oraz wody na placu budowy przy użyciu znanej wszystkim betoniarki. Warto poczekać z położeniem kolejnej warstwy, aż zwiąże zaprawa poprzedniej, co pozwoli uniknąć odkształcenia pod wpływem ciężaru kolejnych kładzionych elementów muru.

Z racji, że ściany zewnętrzne budynku muszą przenosić znaczne obciążenia z dachu oraz stropów, powinny być postawione idealnie pionowo, z niezwykle małym marginesem dopuszczalnego błędu. Trzeba zadbać również o ich wypoziomowanie w każdym ułożonym rzędzie, dzięki czemu oddziałujące z góry siły będą zawsze rozprowadzane równomiernie, nie powodując uszkodzenia czy wręcz zawalenia konstrukcji budynku.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *